Yabancı Şaraplık Üzümleri
Anasayfa → Yabancı Şaraplık Üzümleri
Yabancı Şaraplık Üzümleri

Yabancı Şaraplık Üzümleri

Süryani şarabı uluslararası olarak değerlendirilen ve dünyaca ün yapmış diğer şaraplık üzümler ile ülkelerinde çok sevilen ve üretimleri çok yüksek seviyede olan üzüm çeşitleri yer almaktadır.
Şaraplık Siyah Üzüm Çeşitleri

Siyah üzümleri uluslararası olarak ün yapmış şarapları içinde Bordeaux (Bordo) adı ile anılan Cabernet sauvignon, Cabernet franc ve Merlot çeşitleri başta gelir. Bu çeşitlerden önceki yıllarda daha çok paçal şarap üretilirdi. Artık günümüzde bu çeşitlerden tek çeşit (mono sepage) olarak da şarap üretiliyor. Bunlardan başka Pinot noir (Klevner, Spaetburgunder) ve Shiraz (Syrah) siyah üzümlerinin kırmızı şarapları, dünyada uluslararası ün kazandılar. Son yıllarda bu çeşitler dünyada yetişmelerine uygun olan bütün bölgelere yayılmışlardır. Ülkemizde de iklimi ve toprak özellikleri elverişli olan bölgelerde yetiştiriliyor, ancak Pinot noir henüz tam yayılamamıştır. Bunun yetişmesi için uygun bölgelerin az, yetiştirme ve bakım koşullarının da oldukça zor ve zahmetli olması, çeşidin yayılmasında büyük engel oluşturuyor. Bu ünlü çeşitler arasına kolayca katılması mümkün olan yerli üzümlerimizden Öküzgözü, Boğazke re, Kalecik karası ve Ada karası şaraplarımızı dünyaya tanıtmak üzere yoğun çaba gösterilmelidir.
Şaraplık Beyaz Üzüm Çeşitleri

Uluslararası değerde görülen beyaz şaraplık çeşitler olarak Chardonnay (Morillon) ve Sauvignon blanc (Füme blanc) üzümlerini en önde görüyoruz. Bunların yanında çok değerli olan Riesling çeşidini de sayabiliriz. Avrupa?da şarap üreticisi olan büyük ülkeler başta olmak üzere birçok ülke bu ünlü şarap çeşitleri içinde, kendi ülkelerine ait kaliteli çeşitleri de katmak amacı ile dünya çapında tanıtım savaşı veriyorlar. Böylece uluslararası ünlü 12 şarap çeşidi içine veya admı her yerde duyurmuş olan 40 kadar kaliteli şaraplar arasına bu çeşitleri ile girmek istiyorlar. Biz de çok ünlü olabilecek Emir, Narince ve Bornova misketi gibi beyaz şaraplarımızı tanıtmak üzere devlet desteği ile dünyaca ünlü uluslararası düzeydeki sanatçılarımızın katkıları ile uzun soluklu bir program çerçevesinde geniş bir çalışma yapmamız gerekir.

Uluslararası değerde görülen şaraplık üzüm çeşitleri yanında, ülkelerinde sevilen ve dünyada bilinenlerin önemli olanlarını da tanıtmak için aşağıdaki listede sadece adlan sayılmıştır.